2.5.12

9. klass ühiskonnaõpetuse eksam

PÕHIKOOLI ÜHISKONNAÕPETUSE LÕPUEKSAM 2012

Eksam toimub 13. juunil 2012.

Eksam algab kell 10.00.
Eksamitöö kirjutamiseks on aega 2 tundi ja 30 minutit (150 minutit).
Ülesannete lahendamise järjekorra valib õpilane.
Eksamiruumis istuvad õpilased ühekaupa. Õpilasele vajalikud töövahendid on sinine või must pastapliiats/sulepea.
Keelatud on hariliku pliiatsi ja korrektori kasutamine.
Juhul, kui õpilane soovib töös teha parandusi, tuleb valele vastusele kriips peale tõmmata ja kirjutada juurde/peale õige vastus.
Kooli poolt on iga õpilase laual Eesti Vabariigi põhiseadus (kehtiv redaktsioon). Keelatud on kasutada põhiseadust sisaldavaid kogumikke.
Eksamil ei ole lubatud kasutada kõrvalist abi.

Teemad:
ÜHISKOND KUI INIMESTE OLEMASOLU VIIS. Ühiskonnaelu valdkonnad. Ühiskonna sotsiaalne struktuur. Varanduslik kihistumine. Inimeste huvide mitmekesisus ja selle avaldumisvormid. Normid ühiskonnasuhetes. Õigus- ja moraalinormid. Sotsiaalsed normid ja väärtused.
RIIGI MÕISTE JA FUNKTSIOONID. Riigi mõiste, tunnused, funktsioonid. Eesti riiklik korraldus. Eesti Vabariigi põhiseadus Eesti riigivormist ja –korrast. Rahvas. Riigikogu. Vabariigi President. Vabariigi Valitsus. Kohalik omavalitsus. Eesti Vabariigi õigus- ja korrakaitseorganid. Kodanikukaitse. Eesti riigikaitse struktuur ja funktsioonid. Eesti riik rahvusvahelistes organisatsioonides. KODANIKUÜHISKOND. Kodanikukultuur. Kodanikualgatus. Mittetulundusühingud. Kohalikud kogukonnad. Käitumine kriisiolukorras.
RAHVAS, PÕHISEADUS, DEMOKRAATIA. Õigusriik. Inimõigused. Eesti Vabariigi põhiseadus. Põhiõigused, vabadused ja kohustused Eesti Vabariigi põhiseaduses. Usk ja usuvabadus. Sõltumatu ajakirjandus. Õigus avalikule teabele. Informatsiooni kättesaadavus.
ÜKSIKISIK, RIIK JA ÕIGUS. Seadus, seaduskuulekus. Kodakondsus. Igaühe õiguste, vabaduste ja kohustuste ühetaolisuse printsiip. Demokraatliku kohtupidamise põhimõtted.
RIIK JA MAJANDUS. Turumajandus. Konkurents ja riigi roll majanduses. Riigieelarve. Maksud, nende otstarve. Ühishüved ja sotsiaalne turvalisus. Raha ja pangandus. Eesti tööturg ja tööturupoliitika.
INDIVIID JA MAJANDUS. Rikkus ja vaesus. Peremajandus. Karjääri ja toimetuleku planeerimine. Tööturg, tööandjad ja töövõtjad. Konkurents tööturul. Tööseadusandlus. Tarbijakaitse ja tarbijakäitumine.